Dejinta Farshaxan Midabka Laser-ka ee MOPA ee Birta Aan Dheeraysanayn

Markii ugu dambeysay ee la cusbooneysiiyay: 2026-08-24 Waxaa qoray Akhris 5-Daqiiqo ah

Dejinta Farshaxanka Laser-ka Midabka MOPA ee Birta Aan Dheeraysanayn

laysarka fiilada MOPA waxay midabeeyaan birta aan miridhku lahayn iyagoo koraya filim oksaydh khafiif ah oo dhumucdiisuna ay iftiin u rogto midab. 20W isha, dahabku wuxuu ka bilaabmaa ku dhawaad ​​550 mm/s 230 kHz garaacis gaaban, halka buluug qoto dheer uu ku yaal meel u dhow 250 mm/s 80 kHz garaacis dheer. Qiimaha saxda ah waa kuwo gaar u ah mashiinka, markaa marka hore socodsii matrix tijaabo midab leh.

Weydii dukaan kasta oo calaamadeeya nooca awoodda is iibinaysa, iyo nooca aan lahayn midabka leh ee badanaa ugu sarreeya liiska. mashiinka calaamadaynta fiber laser qoyska, ilaha MOPA waa khabiirada midabka, hagahanina wuxuu u rogaa 4-tooda dejimood ee muhiimka ah midabyo soo noqnoqon kara.

Dejinta Farshaxanka Laser-ka Midabka MOPA ee Birta Aan Dheeraysanayn

Sababta ay MOPA Ilaha u soo saaraan Midabka

Midabka ku yaal birta aan lahayn ma aha khad ama dahaadh. Laambadda waxay korisaa filim chromium oksaydh oo hufan oo dhowr tobanaan nanomitir ah oo dhumucdiisu tahay, iftiinka gudaha ku jirana wuxuu soo celiyaa midab gaar ah, fiisigis la mid ah kan rinjiyeeya daloolada saliidda.

Dhumucda filimku waxay la socotaa qalooca heerkulka saxda ah ee dusha sare, waana sababta xakamaynta garaaca wadnaha ay aad muhiim u tahay. Ilo MOPA ah ayaa kuu oggolaanaysa inaad si madax-bannaan u dejiso muddada garaaca wadnaha iyo soo noqnoqoshada garaaca, iyadoo bixinaysa amar fiican oo ka sarreeya qaloocaas.

Xakamayntaasi waa sheekada oo dhan ee ka dambeysa qalabka gaarka ah sida Mashiinka calaamadaynta laysarka midabka leh oo leh isha fiilada MOPA oo is haysta Calaamadaha laysarka fiber MOPA: midabada la soo celin karo waxay u baahan yihiin garaacyo soo noqnoqonaya.

4ta Doorsoome ee Go'aamiya Midabka

Xawaaruhu wuxuu dejiyaa waqtiga, korontadu waxay dejisaa tamarta ugu sarreysa, soo noqnoqoshada waxay dejisaa inta jeer ee garaaca uu soo dego, ballaca garaaca wuxuu dejiyaa inta uu mid walba sii jiro. Iyaga oo wadajira ayay go'aamiyaan kulaylka ururay ee koriya filimka.

2 dejimo oo taageeraya ayaa qaabeeya natiijada. Kala fogaanshaha daloolku wuxuu xakameeyaa dheregga, focal h8-na wuxuu xakameeyaa wax walba; nus millimitir oo qalad ah ayaa midab u wareejin kara 2 midab oo dhan.

Kooxaha cilmi-baarista sida Fraunhofer ILT waxay si faahfaahsan u kharibeen daaqadaha oksaydhka, habka wax ku oolka ahna waa mid fudud: hal doorsoome markiiba beddel.

Shaxda Dejinta Midabka MOPA ee Birta Aan Dheeraysanayn

Daaqadaha hoose waxay ku habboon yihiin diirad saar leh 20W Ilo MOPA ah oo leh muraayad goobeed oo 110 mm ah oo ku taal saxan 304 ah oo muraayad-dhammaystiran ah, hal mar. Ula dhaqan sida isku-duwayaasha shabakadda koowaad halkii aad ka isticmaali lahayd cuntooyinka ugu dambeeya.

ColorSpeedPowerFrequencyDheecaanka DarbigaHatch
Cabbiraadmm / sboqolkiiba wax soo saarka la qiimeeyaykHznsmm inta u dhaxaysa khadadka buuxinta
Gold500-60030-40200-260140-2000.010
Bunni naxaas ah400-50035-45160-220180-2400.010
Purple300-38040-50100-150240-3000.010
Midab buluug ah200-28045-5560-100300-3800.008-0.012
Midab buluug ah150-22050-6045-70380-4500.008
Cagaar (ugu adag)120-18055-6540-60420-5000.006-0.010
Madoow qoto dheer100-18055-7040-60220-300, xoogaa diiradda la saarayo0.010

Muraayadaha waaweyn, watts-ka sareeya, dhammaystirka la cadaydo, iyo isbeddellada darajada dhammaantood waxay beddelaan daaqad kasta. Midabada si kala duwan ayay u akhriyaan marka la shido iftiinka dukaanka diiran, markaa qiyaas natiijada iftiinka maalinta.

Lambarrada Muhiimka ah ee Xusuusta Leh

• Ballaca garaaca MOPA wuxuu ka bilaabmaa qiyaastii 2 ilaa 500 ns, halka ilaha Q-switched ay ku yaalliin meel u dhow fasalka garaaca wadnaha ee go'an.

• Filimada oksaydhka ee ka dambeeya midabadan waxay cabbiraan tobanaan nanomitir oo keliya, oo ka khafiifsan derbi xumbo saabuun ah.

• Khalad diiradda saaraya oo ah 0.5 mm ayaa ku filan in hal midab lagu beddelo deriskiisa.

• Kala fogaanshaha daloolka ee u dhexeeya 0.006 iyo 0.020 mm wuxuu daboolayaa inta badan buuxinta buuxa.

• Fasallada 304 iyo 316 waxay leeyihiin balaastigyo kala duwan; ASM International waxay diiwaangelisaa kala duwanaanshaha chromium iyo nikkel ee ka dambeeya taas.

• STYLECNCGallery-ga Natiijooyinka calaamadaynta MOPA ee birta waxay muujinaysaa sida muraayadaha iyo meelaha la cadaydo ay si kala duwan u qaadaan cunto karinta isku mid ah.

Sida Loo Sameeyo Matrix Tijaabada Midabka

Ku hagaaji awoodda qiimo dhexe, ka dibna dhis shabag leh soo noqnoqoshada hoos u dhigaysa safafka iyo ballaca garaaca oo ka gudbaya tiirarka. Labaatan iyo shan geesood oo 8 mm ah midkiiba wuxuu daboolayaa palette buuxa hal off cut.

Saxanka ku nadiifi isopropyl alcohol oo ku qabo geesaha oo keliya. Saliidaha maqaarka ayaa ah sababta ugu badan ee ku celcelinta orodka ay u diido inay la mid noqoto midabada shalay.

Sawir shabagga la dhammeeyay ku sawir iftiinka maalinta iyo watt-ka looxa, cabbirka muraayadda, heerka saxanka, iyo focal h8 oo ku xiga. Cunto karinta aan macnaha guud lahayn waa qadaadiic rogrogmi karta.

Shaqada qaloocan sida koobabka midabka leh iyo koobabka wuxuu u baahan yahay dhidib wareeg ah si dusha sare ay ugu sii jirto h8 focal halka macquulka shabakadu uu isku mid yahay.

Mowjadaha hirarka fiilada lama arki karo, birta la safeeyeyna way ka tarjumaysaa, markaa xidho muraayadaha lagu qiimeeyay 1064 nm kuwaas oo buuxiya hagidda Machadka Laser ee Ameerika oo ka dhigaya qufullada xirmada kuwo firfircoon inta lagu jiro shabakad kasta.

Su'aalaha Hawl-wadeennadu ay Dhab ahaantii Weydiiyaan

Maxaa buluuggaygu u sii qulqulaa guduud?

Guduudan macnaheedu waa oksaydhka oo hal tallaabo ka yar buluugga. Madaxa hoos u dhig 10 ilaa 15 boqolkiiba ama si yar u dheeree ballaca garaaca, oo xaqiiji diiradda ka hor intaadan eedayn karinta.

Ma soo saari karaa laysarka fiber-ka ee Q-switched palette-kan?

Kaliya gabal cidhiidhi ah, oo u badan caws iyo midab bunni ah, sababtoo ah ballaca garaaca ayaa go'an. Farqiga u dhexeeya MOPA iyo ilaha Q-switched Waxay ku soo degtaa hal doorsoome oo la hagaajin karo, shaqada midabkuna waa meesha ay iska bixiso.

Ma marka hore ayaan midabka dhigaa mise astaanta ayaan marka hore ku xardhaa?

Midabka orodka ayaa marka hore buuxiya, ka dibna wax kasta oo qormo qoto dheer ah ayaa dhaafa. Ka saarista midab ka dib waxay ka tagtaa geeso dhalaalaya oo qallafsan, halka xaraashka 1aad uu dusha sare ku daadiyay qashin carqaladeeya koritaanka oksaydhka.

Khaladaadka Caadiga ah ee Burburiya Palette-ka

• Koobiyeynta cuntooyinka iyadoo loo eegayo wattage kala duwan ama cabbirro muraayado ah.

• Ka boodista masaxa khamriga; saliidaha dusha sare waxay qalloociyaan koritaanka oksaydhka.

• Shaqooyinka midabka xitaa si yar ayay uga baxsan yihiin diiradda.

• Isticmaal hal meel oo u dhaxaysa daloolada guud ee midab kasta.

• Iska indha tirka isbeddelka palette-ka ee u dhexeeya saxanka 304 iyo 316.

• Filo midabyo muraayad ah oo ku yaal dhammaystir la burusheeyay ama kuul leh.

• Taabashada calaamado cusub ka hor inta uusan dusha sare qaboobayn.

• Raacitaanka cagaarka 1aad halkii aad ka garaaci lahayd dahab iyo buluug sida barroosinno.

Liiska Hubinta Midabka ee Calaamadaynta Hore

✓ Saxanka ku masax isopropyl alcohol iyo maro aan lahayn lakab.

✓ Hubi h8-ka saxda ah ee focal garaaca wadnaha ama jaranjarada diiradda saarista.

✓ Hagaaji awoodda, ka dibna soo noqnoqoshada shabagga marka loo eego ballaca garaaca.

✓ Sawir shabag kasta adigoo ku sawiraya iftiin maalinle ah.

✓ Cabbirka muraayadda qoriga, watt-ka, iyo heerka agabka oo leh cunto karis kasta.

✓ Dib u socodsii matrix-ka mar kasta oo bixiyaha saxanka uu isbeddelo.

✓ Ku xidh qaybaha dibadda ama weelka dhaqa maro cad ka dib calaamadaynta.

Dejinta Farshaxan Midabka Laser-ka ee MOPA ee Birta Aan Dheeraysanayn

Su'aalaha Badiya La Weydiiyo

Su'aalaha hoose waxay ku soo noqnoqdaan bulshooyinka calaamadaynta iyo sameeyaha; jawaabaha waa la soo koobay si loo tixraaco si dhakhso ah.

Maxay cuntooyinka MOPA ee la daabacay aysan waligood ula mid ahayn mashiinkayga?

Midabku wuxuu ku xiran yahay kulaylka guud ahaan la geliyo, taasina waxay la socotaa watt-ka isha, cabbirka muraayadda, tayada iftiinka, iyo xitaa heerka saxanka. Cuntadani waa xaafad, ma aha cinwaan. Hagaaji awoodda, inta jeer ee shabaqyada lagu dhejiyo ballaca garaaca ee saxankaaga, palette-kuna wuxuu ka muuqdaa dhowr afargeesle gudahood.

Ballaca garaaca noocee ah ayaan ku bilaabayaa buluugga?

on a 20W Isha, isku day 300 ilaa 380 ns oo leh soo noqnoqosho u dhow 60 ilaa 100 kHz oo xawaare ku dhawaad ​​​​250 mm/s. Haddii guduudku soo muuqdo beddelkeeda, tamartu way yar tahay, markaa gaabi ama dheeree garaaca hal tallaabo oo dib u socodsii safka.

Wattage-ku ma beddelaa cuntada, mise xawaaraha oo keliya?

Labadaba. A 60W or 100W Isha isha waxay si dhakhso leh u gaartaa heerkulka oksaydhka isla, sidaa darteed qiime kastaa wuu isbeddelaa: xawaare sare, degenaansho gaaban, badanaa mawjado kala duwan. Weligaa ha cabbirin a 20W jaantus toosan; socodsii matrix cusub markasta oo isha, muraayadda, ama saxanka ay isbeddelaan.

Ma isku mid baa goobaha titanium-ka midabayn kara?

Midabada Titanium-ku way ka fudud yihiin kuwa aan lahayn birta sababtoo ah oksaydhkeedu si dhakhso ah oo siman ayuu u koraa, waana sababta ay dahabluhu u qiimeeyaan. Midabada waxay ku yimaadaan tamar hoose, markaa bilow si ka dhaqso badan oo ka qabow cuntadaada aan lahayn birta, ka dibna u gudub shabagga ilaa buluugga iyo guduudka.

Maxaa cagaarku u adag yahay in la garaaco?

Cagaarku wuxuu ku fadhiyaa xarig dhumucdiisu tahay oksaydh oo cidhiidhi ah oo u dhexeeya buluugga iyo cawlka, sidaa darteed kor u kac yar ayaa si toos ah uga boodaya. Diiradda adag, dalool yar, iyo tallaabooyinka ballaca garaaca yar ayaa ugu muhiimsan. Hawl-wadeenno badan ayaa aqbala tanaasulka cagaaran halkii ay ka daba tagi lahaayeen cagaar saafi ah.

Midabadu ma ka badbaadaan weelasha lagu dhaqo weelasha?

Oksaydhka laftiisu waa adag yahay cuntadana waa ammaan, laakiin saabuunta kulul ayaa si tartiib tartiib ah u nuugta dheregta, saliidaha gacantana waxay isu beddelaan midab waqti ka dib. Wixii cabitaan ah ee maalin walba la dhaqo, calaamadee naqshadda, hubi midabka, ka dibna ku dar jaakad cad oo cunto ammaan ah si aad u hesho caymis.

Ma inaan calaamadeeyaa qaybaha ka hor ama ka dib sameynta?

Ka dib, markasta oo ay suurtogal tahay. Qubeyska foorarsiga, kulka alxanka, iyo qubeyska passivation dhammaantood waxay carqaladeeyaan filimka oksaydhka waxayna tirtiri karaan ama beddeli karaan midabka dhammaystiran. Haddii calaamadayntu ay tahay inay marka hore timaaddo, naqshadaha ka fogee khadadka leexashada oo maaskaro inta lagu jiro geeddi-socodka kiimikada ee hoose.

Maxaa midab kasta isu beddelay markii aan beddelay muraayadda goobta?

Muraayad weyn ayaa isla garaaca ku fidda meel weyn, taasoo jaraysa cufnaanta tamarta, sidaa darteed midab kasta hadda wuxuu u baahan yahay inuu sii jiro. Ula dhaqan beddelka muraayadda sida mashiin cusub: hayso jaantuskii hore si aad u tixraacdo oo dib ugu socodsii matrix-ka dhererka diiradda cusub.

Koobabka iyo faraantiyadu ma u baahan yihiin dhidib wareeg ah?

Haa, wax kasta oo ka baxsan guddi yar oo fidsan oo ku yaal qalooca. Midabku waa muhiim diiradda, dhululubo-na wuxuu ka soo dhacaa meesha macaan ee dhowr milimitir oo qaanso ah. Wareeggu wuxuu dusha sare ku hayaa h8 joogto ah si midabku u sii ahaado mid isku mid ah oo ku wareegsan qaybta.

Reading dheeraad ah

Walxaha Aan Waligaa Laysarka Jareynin (Isticmaal Kuwan Beddelkooda)

2026-08-21Previous

Ma u baahan yihiin hawo-qaadayaasha Laser-ka? Tilmaamaha Soo-saarista Qiiqa

2026-08-26Next

Mawduucyada la xiriira

Sida loo Xardho Laser & Goynta Mashaariicda Alwaax ee Guriga?
2022-11-124-Minute Read

Sida loo Xardho Laser & Goynta Mashaariicda Alwaax ee Guriga?

Ma qorshaynaysaa inaad qorto oo aad alwaax ku jarto guriga? A CO2 laser-cutter & mishiinka xardho waxay kaa caawin karaan inaad si fudud u sameyso mashruucyo alwaax ah oo loogu talagalay hiwaayadda iyo isticmaalka ganacsiga si aad u bilowdo ama u kobciso oo aad u ballaariso ganacsigaaga.

Tilmaamaha Kaalmada Hawada ee Laser-ka: Waa maxay, Dejinta & Gaasaska Kaalmada
2026-09-075-Minute Read

Tilmaamaha Kaalmada Hawada ee Laser-ka: Waa maxay, Dejinta & Gaasaska Kaalmada

Kaalmada hawada ayaa durdur gaas ah ku riixda afka laysarka ilaa meesha la jarayo. Waxay nadiifisaa qiiqa iyo qashinka dhalaalay, waxay ilaalisaa muraayadda, waxay xakameysaa ololka, waxayna afaysaa tayada geeska. Cadaadiska caadiga ah ee bilowga: 0.2 ilaa 1 bar oo loogu talagalay xaraashka, 1 ilaa 3 bar oo loogu talagalay CO2 jarista, iyo 6 ilaa 16 bar oo loogu talagalay gaasaska jarista birta faybarka.

Tuubbooyinka lagu xardho laysarka ee lagu dahaadhay budada: Dejinta iyo Tallaabooyinka
2026-08-215-Minute Read

Tuubbooyinka lagu xardho laysarka ee lagu dahaadhay budada: Dejinta iyo Tallaabooyinka

Weelasha budada lagu dahaadhay ayaa lagu xardhaa iyadoo la xoqayo dahaarka si loo muujiyo dahaarka dhalaalaya ee hoostiisa. Meelaha laga bilaabayo: a 30W Faybarku wuxuu ku socdaa 600 ilaa 900 mm/s 50 ilaa 70 boqolkiiba, a 60W CO2 Wuxuu ku socdaa 300 ilaa 400 mm/s 20 ilaa 35 boqolkiiba, had iyo jeer wuxuu ku socdaa dhidib wareeg ah oo diiradda la saarayo meesha ugu sarreysa ee qalooca.

Mashiinka Xardhaga Fiber Laser-ka ee Macaamilka Elektarooniga ah
2023-10-072-Minute Read

Mashiinka Xardhaga Fiber Laser-ka ee Macaamilka Elektarooniga ah

Ma waxaad rajaynaysaa inaad ganacsi ku bilawdo qalabka elegtarooniga ah ee macaamiisha si aad lacag u samayso? Mashiin wax ku xardho laser fiber ayaa kaa caawin doona inaad DIY macaamiisha elektaroonigga ah.

Sidee U Shaqeeyaa Qalab Laydhku?
2022-07-263-Minute Read

Sidee U Shaqeeyaa Qalab Laydhku?

Xadhkaha leysarka waa hab adeegsada iftiinka laysarka si uu shay ugu xardho. Mabda'a shaqada ee xardha laysarka waxa loola jeedaa xaradhka matrixka dhibicda iyo goynta vector.

Sida Loo Isticmaalo Laser-ka Birta Diode-ka
2026-03-278-Minute Read

Sida Loo Isticmaalo Laser-ka Birta Diode-ka

Suurtagal ma tahay in biraha lagu xardho xardho laser diode? Sidan sida loo hago ayaa kula wadaagaysa nimanyahow sida loo doorto oo loo isticmaalo laysarka diode ee biraha xaradhka.

Deji Dib u Eegis

1 ilaa 5-xiddig

La wadaag fikirkaaga iyo dareenkaaga dadka kale

Guji si aad u bedesho Captcha